Lamtumirë doktor! Ja si ti kuroni bajamet pa shkuar në spital
Bajamet e inflamuara apo të qelbëzuara është një nga shenja më frustruese të ftohjes.

Për këtë problem nuk ka asnjë zgjidhje magjike, por ju duhet të bëni një sërë gjërash për të ndihmuar në qetësimin e dhimbjes! Këto të fundit japin temperaturë, ndaj do të ishte mirë të bënit gjithçka keni në dorë për t’i kuruar brenda pak ditëve

Mjalti

Shpesh herë, laringiti shoqërohet me dhimbje e fytit. Qendra Mjekësore e Universitetit të Marylandit rekomandon konsumin e mjaltit disa herë në ditë.

Ujë i kripur.

Për të ndihmuar në eliminimin e çdo bakteri që mund të jetë shkaktari i laringit, WebMD rekomandon gargarën me ujë të kripur. Përzieni 1/4 deri 1/2 lugë çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë.

Hudhër

Hudhra përmban substanca azotike, kalium, selen, kalcium, magnez, acid sulfurik dhe fosforik, vitamina C, D, B, më shumë se 400 përbërës mineralë të ndryshëm duke përfshirë këtu antioksiduesit, të cilët gëzojnë një sërë vetish pozitive terapeutike Ju mund të përtypni një thelb hudhër në mënyrë që të aktivizoni enzimën alicin.
Shtuar më 03/12/2018, ora 17:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori