Lakra, çelësi i mbrojtjes nga rrezet e trajtimit të kancerit
Perimet si, lakra, lulelakra dhe brokoli mbrojnw trupin nga rrezatimi. Nw kwtw pwrfundim kanw arritur disa shkencwtarw tw cilwt kanw kryer testime te minjtw.

Studimi sugjeron se kwto ushqime, mbrojnw indet gjatë terapisë me rreze për trajtimin e kancerit si dhe për të parandaluar ose zbutur sëmundjet e shkaktuara nga ekspozimi ndaj rrezatimit.

"Përbërja, e njohur si DIM (ose, 3′-diindolylmethane), mendohet të ketë efekte parandaluese te kanceri, e tani, mund tw veprojw si nga rrezatimi”,- thanë shkencëtarët.

Hulumtimi është publikuar në “Proceedings”, revistë e Akademisë Kombëtare të Shkencave. /albeu.com/
Shtuar më 17/10/2013, ora 13:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori