Ky shtet do t'i mohojë spitalin personave mbi 75 vjeç në rast fluksi nga pandemia
Zvicra ka marrë një vendim të rëndësishëm përsa i përket shtimit të rasteve me koronavirus në spitale.

Sipas protokollit, normat në këtë vend parashikojnë që në rast se nuk ka shumë vende të lira, mjeku mund të vendosë që të mos pranojë persona mbi 85 vjeç ose persona mbi 75 vjeç që kanë cerozë, probleme me veshkat dhe probleme me zemrën.

Protokolli është publikuar që në 20 mars, por kurrë nuk është aplikuar deri tani. Por, situata në javët e fundit duket se do të bëjë që mjekët të nisin ta aplikojnë dhe të bëjnë zgjedhje të vështira.
Shtuar më 25/10/2020, ora 09:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori