Ky përbërës ju ndihmon të rrisni shikimin deri në 97%
Me kalimin e kohës trupi ynë fillon të bjerë dhe ne bëhemi më të prirur ndaj sëmundjeve. Shikimi ynë është një nga shqisat e para që preket me kalimin e moshës.

Shkenca dhe teknologjia kanë avancuar shumë në dekadat e fundit, por edhe me këto përmirësime nuk jemi në gjendje të ngadalësojmë degradimin e shikimit.

Megjithatë ka një produkt natyror që ju ndihmon të hiqni qafe syzet për një kohë të shkurtër.

Përbërësi që mund të përmirësojë shikimin është shafrani, një rrënjë e përdorur kryesisht si erz në kuzhinë. Sipas doktoreshës Silvia Bisti një filxhan me çaj shafrani në ditë mund të përmirësojë shikimin dhe do ju ndihmojë të hiqni syzet në një kohë të shkurtër, shkruan Dita. Për këtë ju duhet 1 gram shafran dhe një filxhan uji.

Vendoseni ujin në zjarr deri sa të ziejë më pas shtoni shafranin dhe trazoheni për disa minuta. Lëreni çajin të ftohet dhe shtoni pak mjaltë. Pini çajin e shafranit çdo mbrëmje para se të flini. Në një kohë të shkurtër do të vini re përmirësim të shikimit. Përveç përmirësimit të shikimit, shafrani rregullon trigliceridet dhe nivelet e kolesterolit, përmirëson qarkullimin e gjakut, trajton artritin dhe përmirëson memorien
Shtuar më 29/03/2017, ora 09:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori