Ky frut i dobishëm shëron kancerin dhe stresin
Pëlqej
Limoni është një nga frutat më të dobishme në planet. Për shkak të efekteve pozitive të panumërta shëndetësore, shijes unike dhe aromës që ka ky frut është integruar në receta të ndryshme.

Limonët janë të shkëlqyer për detoksifikimin e trupit por nga ana tjetër t’i ngrish në frigorifer kanë të tjera efekte.

Lëkura e limonit forcon sistemin imunitar, rregullon nivelin e kolesterolit, ndikon në parandalimin e kancerit, shkatërron parazitët dhe krimbat si dhe shërben për të trajtuar infeksionet bakteriale.

Disa nga përfitimet shëndetësore të limonit:

Parandalim i astmës
Lufton inflamacionin
Detoksifikon veshkat dhe mushkëritë
Ndikon në sistemin nervor
Eleminon bakteret e dëmshme
Trajton depresionin dhe stresin
Lufton kancerin

Dekada më parë shkencëtarët kanë njohur efektet e limonit në rastin e luftës nda kancerit.

Por ajo që kanë gjetur tashmë është se këto fruta mund të arrijnë të çrrënjosin qelizat malinje në disa lloje të kancerit duke përfshirë të mushkërive, gjirit dhe atë të zorrës së trashë.

Mjekët këshillojnë limonin e ngrirë që efekti të jetë maksimal.

Si të ngrihet limoni?

Përdorni uthull molle për të dezinfektuar frutin dhe më pas lëreni të ngrijë deri në mëngjes për ta konsumuar bashkë me lëkurën dhe farat.

Shtuar më 20/03/2017, ora 09:47
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori