Kura për të shpëtuar nga djegia e diellit në pak minuta
Me frekuentimin e plazhit një ndër problemet kryesore që lind, është edhe djegia e lëkurës. Kjo vjen nga mbiekspozimi i tepërt ndaj rrezeve të diellit dhe nga mos-mbrojtja me krem.

Dermatologët këto kohë janë vazhdimisht në përpjekje e sipër për t’i sensibilizuar të gjithë që të kujdesen siç duhet për lëkurën tuaj. Kujdesja vlen sigurisht edhe në terma afatgjatë, pasi kush do donte një lëkurë të plakur e me njolla para kohe?

Një kurë natyrale që ju vjen në ndihmë në rastet e djegies së rëndë është çaji i kamomilit.

Si ta përdorni?

Ju nevojitet:

10 bustina çaji kamomil
1 litër ujë

Udhëzime:

Në një tenxhere me ujë vendosni për të zierë kamomilin.
Pas kësaj e lini të ftohet dhe kalojeni në format e akullit.
I lini në ngrirje për disa orë dhe pas kësaj mund t’i vendosni në zonën e djegur.
Kamomili do ju japë një ndjesi të paparë qetësie
Shtuar më 04/07/2019, ora 16:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori