Kujdesi ndaj dhëmbëve për fëmijët, mjekët: Ja mosha ideale
Prindërit e rinj i kushtojnë një kohë të madhe fëmijëve për ti mësuar me kulturën e larjes së dhëmbëve, që kur ata janë fare të vegjël.

Por sipas mjekëve, mosha ideale do të ishte ajo e një vjeç e gjysmë ose dy. Sipas mjekut italian Fracesco Martinelli, për fëmijët është mirë që të nisin larjen e dhëmbëve kur janë një vjeç e gjysmë ose dy vjeç. Sipas tij, të gjithë ata që pasurojnë dhëmbët e tyre me fluor që kur janë të vegjël, kanë më pak mundësi për të vuajtur nga problemet me karriet e dhëmbëve.

Mosha më kritike kur dhëmbët e fëmijëve nisin të kalbëzohen dhe të bien është ajo 6 vjeçare. Në këtë periudhë, prindërit duhet të jenë më të vëmëndshëm. /albeu.com/

Shtuar më 04/08/2014, ora 17:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori