Kujdes! Shenjat për sëmundjet e zemrës mund të gjenden tek sytë
Një studim i publikuar në “British Medical Journal” në vitin 2011 sugjeroi se ekziston një lidhje mes sëmundjevezemrës dhe shenjave të verdha në sy.

Një studim danez i bazuar në studimin e bërë në Kopenhagen lidhur me sëmundet e zemrës, vuri theksin tek lidhja mes këtyre shenjave dhe sëmundjevezemrës në popullatë. Ekipi hulumtues, i udhëhequr nga Profesor Tybjaerg Hansen, nxorri disa konkluzione që do të ndryshojnë mënyrën se si shumë njerëz dhe mjekët mendojën në lidhje me këto shenja në dukje të padëmshme.

Një studim përfshiu 12.745 persona të moshës 20 deri 93 vjet, të cilët u ndoqën nga viti 1976 deri në vitin 2009.

Të dy sekset, burrat dhe gratë me shenjat e verdha kapakët e syve kishin të ngjarë të vuanin nga sëmundje të zemrës ose të vdisnin brenda një periudhe 10-vjeçare.

Nëse vëreni shenjaverdha në pjesën e sipërme apo të poshtme të kapakëve të syve, do të ishte e rekomandueshme të kontrollonit nivelet e yndyrës në gjak. Këto shenja mund të jenë tregues i kolesterolit të lartë, prandaj mund t’ju duhet të ndiqni një dietë të ekuilibruar për të evituar probleme të tjera shëndetësore me të cilat mund të përballet trupi./albeu.com/

Burimi: healthyandnaturalworld
Shtuar më 09/09/2016, ora 17:15
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori