Kujdes! Këto kombinime frutash rrezikojnë jetën tuaj
Frutat janë vërtet ushqimet më të shëndetshme që mund të konsumoni por jo çdo kombinim i tyre është i shëndetshëm.

Në këtë artikull ju njohim me kombinimet mes frutave që nuk duhen bërë pasi konsumimi i tyre mund të shkaktojë probleme shëndetësore.

1. Banane me puding

Ky kombinim rëndon stomakun e të rriturve dhe rrit prodhimin e toksinave. Te të vegjlit mund të jetë fatal!

2. Portokalli dhe karota

Ky kombinim shkakton refluks dhe dëmton sistemin renal i cili është origjina e shumë sëmundjeve serioze.

3. Ananasi me qumësht

Kjo përzierje do t’iu shkaktojë dhembje koke, të përziera dhe dhembje stomaku. Mund të zhvillojë gjithashtu infeksione apo të jap diarre.

4. Papaja me limon

Kombinimi i aciditetit të limonit me papajën zhvillon aneminë dhe shkakton probleme të hemoglobinës. Nuk këshillohet as për të rriturit por për të vegjlit është krejtësisht e ndaluar!

5. Frutat me perimet

Frutat kanë më shumë sheqer dhe të kombinuara me perimet nuk mund të treten siç duhet! Perimet qëndrojnë në stomak ndërsa frutat fermentohen dhe prodhojnë toksina./albeu.com/

Shtuar më 01/01/2017, ora 13:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori