Kujdes: Këtë pjesë të trupit mos e lani kurrë në dush!
Ideja e të bërit dush çdo ditë është kthyer në një gjë të zakonshme vetëm gjatë këtyre 50 – 60 viteve të fundit. Presioni për ta bërë këtë, është në fakt presion social, sesa një nevojë reale. Është bërë popullore për shkak të nevojës së shoqërisë për të mbajtur erë të mirë.Por pyetja që shtrohet është kush janë rreziqet e të bërit dush?

Kanceri ovarian njihet si një vrasës i heshtur që shkakton vdekjen e një numri të madh grash. Shumë shkencëtarë nga Shtetet e Bashkuara thonë se larja e zonës intime me kimikate mund të jetë e rrezikshme.

Një studim zbuloi se 29% e 232 njerëzve e lajnë rregullisht dhe me kujdes zonën e tyre intime dhe 57% e tyre thanë se kurrë nuk e kishin bërë kurrë.Por studimi shokon pasi tregoi se ato gra që rregullisht përdornin në zonën intime produkte specifike, kishin rreziqe shumë më të larta të kancerit të qafës së mitrës dhe shans për fertilitet.

Kjo praktikë mund të çojë në probleme serioze shëndetësore. Gratë shpesh nuk përjetojnë ndonjë simptomë të kancerit ovarian derisa sëmundja të ketë përparuar në fazën e fundit.
Lidhja mes kancerit të vezoreve dhe shpëlarjes është edhe më i fortë sepse studiuesit, studiuan vetëm gratë që kishin gjene të kancerit në familje. /albeu.com/
Shtuar më 04/12/2017, ora 09:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori