Kujdes! Ja ushqimet dhe pijet që duhet t’i shmangni për festa
Duke ditur se kush janë ushqimet për t’u shmangur, kemi mundësi që Krishtlindja dhe Viti i Ri të mos na fryjnë më shumë seç duhet.

Po flasim për ato ushqime dhe pije që ngadalësojnë metabolizmin dhe që gjenden rëndom në tavolinat tona.

Pijet e gazuara – Pijet e gazuara mund të shkaktojnë diabet dhe rrjedhimisht edhe probleme me zemrën. Nëse ekzagjerohet me konsumin e tyre, sheqeri dhe fruktoza që ato kanë, bën që metabolizmi të ngadalësohet dhe kilogramët të shtohen.

Makaronat – Mielli i përpunuar nuk ka fibra dhe antioksidantë. Pra, ka shumë pak veti ushqyese. Makaronat shpërbëhëhen më kollaj dhe organizmi nuk djeg shumë kalori për tretjen e tyre. Përdorni miell integral nëse doni që të mos shëndosheni.

Gjalpi dhe mishi i derrit – Acidet yndyrore omega-6 ngadalësojnë metabolizmin. Ato gjenden te mishi i derrit dhe te gjalpi kryesisht. Nëse do të konsumoni shumë mish derri për festa, me siguri që do të shtoni në peshë./albeu.com/

Shtuar më 28/12/2016, ora 14:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori