Konsumoni arra gjatë shtatzanisë për fëmijë jo alergjikë!
Nëse nuk doni që fëmijët tuaj të mos bëhen alergjikë bëni mirë që arrat dhe kikirikët të mos i largoni nga dietat tuaja për shkak se janë një burim i mirë i proteinave që sigurojnë acidin folik, i cili potencialisht mund të parandalojë dy defekte nervore.

Studiues pretendojnë se arrat ulin zhvillimin e alergjisë tek fëmijët. Nënave u këshillohet më parë të shmangin kikirikë, veçanërisht në qoftë se kanë pasur një alergji si ekzema apo astmë në familje.Studimi gjeti se fëmijët e nënave të cilat kanë ngrënë arra pesë herë në javë kanë një rrezik më të ulët për të patur një alergji.

Megjithatë, ky përfitim nuk u gjet në mesin e fëmijëve të nënave që i kishin alergji arrat, sipas studimit të publikuar në revistën mjekësore JAMA Pediatrisë.

Dr Ruçi Gupta e Universitetit Northëestern të Mjekësisë në Çikago tha: Gratë nuk duhet të kufizojnë dietat e tyre gjatë shtatzënisë.”Sigurisht, gratë që janë alergjike ndaj arra duhet të vazhdojnë duke i shmangur arrat”./albeu.com/

Shtuar më 10/01/2017, ora 17:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori