Kombinimi i këtyre frutave është vdekjeprurës
Padyshim që frutat janë një nga ushqimet më të shëndetshme dhe të ushqyeshme pasi përmbajnë shumë vlera ushqyese.

Por ama janë disa detaje dhe gjëra që duhet ti dini para se të vendosni të bëni sallatë frutash ose të kombinoni disa frutabashku.

Këtu janë kombinimet e frutave që nuk janë të këshillueshme:

Puding me banane
Kombinimi i pudingut dhe bananes do të dobësojë aktivitetin tuaj të trurit dhe gjithashtu do të ndikojë në sistemin tuaj të tretjes. Ky kombinim mund të shkaktojë një akumulim të toksinave të dëmshme të cilat mund të shkaktojnë vdekjen tek foshnjat.

Portokall me karrota
Ky kombinim mund të shkaktojë urth kur konsumohet. Gjithashtu mund të dëmtojë veshkat tuaja siç tregojnë studimet.

Ananas me qumësht
Një përzierje me qumësht dhe ananas mund të shkaktojë një seri problemesh pasi nuk shkojnë mirë së bashku. Ky kombinim shkakton dhimbje abdominale, diarre dhe dhimbje koke. Me të gjitha këto probleme është e këshillueshme që mos t'i jepni këtë kombinim fëmijëve tuaj, pasi kjo mund të jetë vdekjeprurëse.

Papaja me Lemon
Konsumi i kësaj përzierjeje do të rrisë rrezikun e anemisë dhe gjithashtu ndikon në nivelin e hemoglobinës në gjak. Nuk është e mirë për fëmijët e vegjël.

Portokall me qumësht
Ju do të rrisni rrezikun që të keni probleme të tretjes kur konsumoni një përzierje të portokallit dhe qumështit. Nëse ju përzieni portokall me drithërat tuaja do të rrisni rrezikun për mostretjen e niseshtesë nga drithërat.

Perimet me fruta
Ju duhet të shmangni pirjen e frutave dhe perimeve së bashku. Sheqeri në fruta do të qëndrojë në zorrën tuaj për një periudhë të zgjatur kohe dhe zgjat më shumë për tu tretur. Ndërsa frutat mbesin në zorrë, ato do të thahen. Toksinat lëshohen në qarkullimin e gjakut e mund të shkaktojnë dhimbje barku, diarre dhe dhimbje koke. Është e këshillueshme që të përzihen vetëm frutabashku.

Ju duhet të kombinoni fruta të ëmbla së bashku, si shalqi, banane, kumbulla, mollë. Përzieni fruta acidike si kivi, limon, rrush, portokall dhe boronica.

Ju gjithashtu mund të përzierni fruta gjysmë-acidike si luleshtrydhe, mango, mollë. /albeu.com/
Shtuar më 02/03/2019, ora 21:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori