Këto shenja tregojnë se keni varësi nga ëmbëlsirat
Pëlqej
Ashtu si të gjithë stimuluesit e tjerë si kafeina apo drogërat e tjera edhe sheqeri krijon varësi. Por duhet të dini se kjo varësi mund të rezultojë shumë e rrezikshme për shëndetin. Sipas Dr. Mark Hyman, varësia ndaj sheqerit është një çrregullim biologjik, i nxitur nga hormonet dhe neurotransmetuesit që çojnë në dëshirë të pakontrolluar për të konsumuar sheqerna.

“Sheqeri i rafinuar të krijon më shumë varësi se kokaina, heroina apo morfina”,- thotë Pamela Peeke, autore e Shoqatës Ushqimore “Fix”.

Kur konsumoni sheqer, ai vepron në të njëjtën mënyrë në trurin tuaj si, substancat e tilla si heroina apo kokaina. Pas konsumimit të sheqerit shkaktohet prodhimi i dopaminës në tru.

Dopamina është një neurotransmetues që njihet si hormoni i “të ndjerit mirë”. Kështu pasi të hani ëmbëlsira apo sheqerna, ju do t’ju duket sikur ndiheni më mirë.

Ja disa shenja që ju tregojnë se jenivarur nga sheqernat:

Hani çdo ditë ëmbëlsira: kur ju nuk ju kalon asnjë ditë pa konsumuar sheqerna apo kur keni nevojë të menjëhershme për to do të thotë se jenivarur ndaj tyre.

Ju e mbani gjithmonë një sasi ëmbëlsirash rezervë: Nëse mbani çokollata, biskota apo ëmbëlsira të tjera dhe ato janë dëshira juaj më e madhe për t’u konsumuar mund të tregojë se jenivarur prej tyre.

Ju hani ëmbëlsira edhe kur nuk jeni të uritur: Gjithkush ka dëshira për ushqime të caktuara në periudha të ndryshme kohore. Por kur jeni super të ngopur dhe ju hani një ëmbëlsirë vetëm se “vdisni” për to, tregon se keni krijuar varësi ndaj tyre, shkruan Mapo.

Ju vazhdoni të hani ëmbëlsira edhe pse keni probleme shëndetësore: Sëmundjet e tilla si problemet me zemrën, diabeti, tensioni i lartë, obeziteti etj ndalojnë konsumimin e sheqernave në baza ditore. Nëse ju e dini këtë gjë dhe vazhdoni të hani sheqerna do të thotë se jenivarur prej tyre.

Kur doni të shpërbleni veten, bleni një ëmbëlsirë: Ushqimi është një mënyrë për të shpërblyer veten, njerëzit që janë të varur nga sheqernat në këto raste do të zgjidhnin gjithmonë një ëmbëlsirë.
Shtuar më 06/08/2018, ora 16:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori