Këto janë sëmundjet që shërojnë arrat
Njerëzit me diabet tip 2 që hanë ushqime të pasura me bajame, arra, lajthi, kanë një kontroll shumë më të mirë të niveleve të sheqeritgjak dhe për këtë arsye një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës.

Efekti pozitiv i ushqimit në diabetikët e tipit 2 vlen edhe për të gjitha ushqimet që gatuhen ngadalë: fasulet, fasulet jeshile, thjerrëzat, transmeton lajmi.net.

Në Universitetin e Torontos (Kanada), 210 lëndë me diabet tip 2 u ekzaminuan të ndarë në dy grupe me nga 105 lëndë secila.

Një grup hëngri ushqime që kishin një indeks të ulët glicemik (fasule, bizele, thjerrëza, bajame, lajthi, arra), ndërsa grupi tjetër hante ushqime të zakonshme të parashikuara për këta pacientë.

Rezultatet treguan një ndryshim shumë domethënës në kontrollin e sheqeritgjak të dy grupeve, me grupin që hante kryesisht ushqime me indeks të ulët glicemik shumë më mirë duke ruajtur nivele të ulëta të sheqeritgjak sesa grupi tjetër

Rekomandohet që personat me diabet tip 2 të hanë kryesisht këtë lloj ushqimi.
Shtuar më 27/02/2020, ora 20:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori