Këshilla si t’i menjanoni problemet e syve, nëse rrini gjatë në kompjuter
Puna e tepërt në zyra të mbyllura dhe pa drite natyrale rrisni shanset për dëmtimin e shikimit. Personat që kalojnë orë të gjata me kompjuter duhet te jenë edhe më të kujdesshëm në këtë drejtim.

Ja disa këshilla praktike qe do t’u vijnë në:

Hapni e mbyllni sytë 10 deri 15 herë shpejt. Pastaj, mbyllni sytë dhe relaksohuni për 20-25 sekonda. Këtë ushtrim e përsëritni pesë deri gjashtë herë në ditë.

Shikoni vetëm drejt

Pastaj, duke e mbajtur kokën drejt pa lëvizur, çoni kahun e shikimit në anën e majtë. Pasi të keni shikuar për pak kohë në anën e majtë, pa e lëvizur kokën, ndryshoni drejtimin e shikimit në anën e djathtë. Këtë ushtrim e përsëritni 10 deri 20 herë.

Shikim i afërm dhe largët

Qëndroni afër dritares së hapur me pamje të qartë. Fokusoni pamjen në majën e hundës për 5 deri 20 sekonda. Këtë ushtrim e përsëritni 10 deri 20 herë. /albeu.com/
Shtuar më 10/09/2017, ora 16:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori