Këto janë frutat që parandalojnë rënien e flokëve

Sipas një eksperimenti për humbjen e flokëve, këto katër lloj të frutave do ju ndihmojnë të mos mbeteni tullacë.

1. Ananasi

Dr Bizrah thotë: "Shumica e njerëzve janë të vetëdijshëm për" radikalët e lirë "- atomet e paqëndrueshme që zhvillohen në trup dhe mund të dëmtojnë qelizat, duke shkaktuar sëmundje dhe plakje.

"Ajo që nuk mund ta kuptoni është se radikalet e lira mund të dëmtojnë edhe folikulat e flokëve, sidomos të rriturit dhe mosha e tretë"

Për të luftuar këto radikalet e lira, trupi juaj ka nevojë për antioksidantë.

Dhe anansët nuk janë vetëm të pasura me ushqyesve si vitamina C, mangani dhe vitamina B6, ata po janë të mbushur me antioksidantë të quajtur flavonoidet dhe acidet fenolike.

'Antioksidantët që gjenden te ananasi janë gjithashtu më të gjata se ato që gjenden në ushqime të tjera, duke i bërë ato veçanërisht të efektshme'.

2. Pjeshka

Dr Bizrah thotë: "për të pasur flokë të shëndetshëm, është e rëndësishme që koka të ketë lagështirë të mjaftueshmë."

Koka juaj përmban gjëndrat e naftës që prodhojnë sebum, një vaj natyral që lubrifikon flokun në mënyrë që ai të rritet.

Nëse në kokën tuaj nuk ka mjaftueshëm nga ky sebum hidratues atëhere do ju shfaqen probleme me rënien e flokëve.

Pjeshka është fruti i cili mund ta luftoj këtë pasi është e pasur me vitamina A dhe C, kështu që ata janë ushyes natyrorë.

"Ndërsa mungojnë dëshmitë shkencore, shumë njerëz përdorin lëngun e pjesës së bardhë si një zgjidhje aktuale, duke aplikuar atë në lëkurën e kokës, me besimin se do të shmangë humbjen e flokëve".

3. Kivi


Dr Bizrah thotë:"Kivit përmbajnë nivele të mira të vitaminës A, vitaminë E, vitaminë K dhe antioksidantë të flavonoidit si beta-karotinë dhe lutein"

Ky frut përmban shumë vitaminë C, e cila është e mirë për prodhimin e kolagjenit, si dhe acide yndyrore omega-3 që sigurojnë lagështi.

Më e rëndësishmja për shëndetin , kiëit janë gjithashtu të pasura me minerale si zinku, magneziumi dhe fosfor.

Këto ndihmojnë për të nxitur qarkullimin e duhur të gjakut në lëkurën e kokës, duke forcuar kështu flokët nga rrënjët e tyre.

Kivit janë gjithashtu të pasura me bakër, të cilat mund të ndihmojnë flokët për të ruajtur ngjyrën e saj natyrale dhe për të mbajtur qime të holla.

4.Molla

Dr Bizrah thotë: 'Mollët përmbajnë vitamina A, B dhe C, të cilat janë të gjitha jetësore kur bëhet fjalë për mbajtjen e kokës së shëndetshme dhe parandalimin e zbokthit.

Ata janë gjithashtu të mbushur me antioksidantë për t'i mbajtur ato radikalet e lira larg dhe për të rinovuar qelizat.

Ndërkohë ka pasur edhe hulumtime shkencore, të kryera nga një ekip japonez në vitin 2002 ku kanë parë se si ekstrakti i mollës mund të nxisë rritjen e flokëve.

Sipas shkencëtarëve, nga Laboratori Kërkimor Tsukuba në Tsukuba, Japoni, mollët përmbajnë procyanidin B-2, një përbërës që duket se ndihmon në rritjen e flokëve të rinj.

Ky hulumtim mbetet i diskutueshëm dhe ka nevojë për prova të mëtejshme. Por kur bëhet fjalë për flokë të shëndetshëm, sigurisht që nuk ka dëm në hahet një mollë në ditë.

Shtuar më 21/06/2019, ora 16:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori