Kamomili, çaji që të zgjat jetën
Sipas një studimi të realizuar nga Universiteti i Teksasit në SHBA, rezulton se kamomili përveç se të qetëson dhe të tret ushqimin, duket se është në gjendje që të zgjasë jetën.

Në bazë të rezultate rezulton se të pish çdo ditë një filxhan me çaj kamomili, redukton me 29% rrezikun e vdekjes së parakohshme, në krahasim me atë që nuk e ka provuar kurrë.

Pjesë e këtij studimi ishin 1677 personave, të mbajtur nën kontroll për 7 vjet. Në fund të studimit u treguar se jo vetëm që kamomili është në gjendje të zgjasë jetën, por gjithashtu ka një efekt kundër mikrobeve dhe kundër infeksioneve, përveç të qenit një antioksidant natyror. /albeu.com/
Shtuar më 02/07/2015, ora 10:47
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori