Ja si të kemi flokë me shkëlqim
Flokët kanë nevojë të veçantë për kujdes, janë pjesa e cila shpesh është dhe më delikate dhe e vështirë për tu mbajtur. Shpesh ne priremi për të ndërruar produktet që përdorim për të pasur një flokë sa më të shëndetshmëm dhe harrojmë se ka dhe mënyra të ndryshme natyrale që na ndihmojnë për këtë.

Të kesh flokë të bukur dhe vezullimës nuk është gjithmonë shumë e thjeshtë, e sidomos gjatë dimrit. Fatmirësisht ekzistojnë disa mënyra për t'ia dalë mbanë. Gjëja e parë që duhet bërë është hidratimi i tyre ashtu siç bëhet me lëkurën çdo ditë.
Krihini me kujdes çdo ditë

Agresoret e jashtëm i dëmtojnë flokët tuaj. Pluhuri, era, shiu janë disa faktorë anti-shkëlqim të cilat i ndalojnë fibrat kapilare te marrin fryme. Krihini flokët ne mëngjes dhe ne darke për te larguar këta ndotës. Një gjë e rëndësishme është zgjedhja e krehrit të duhur.

Shpëlarjen bëjeni me ujë të ftohtë, kjo është një mënyrë e vjetër, por që funksionon gjithmonë. Uji i ftohtë i bën me të drejte dhe me plot dritë flokët.

Shpëlajini here pas here me ujë dhe limon, pasi limoni u jep shkëlqim flokëve. /albeu.com/


Shtuar më 25/01/2015, ora 10:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori