Ja si mund të shpëtoni nga ftohja dhe gripi në vetëm me 3 ditë
Për të shpëtuar sa më shpejt nga ftohja dhe gripi, zgjidhja më e mirë është zinku, ai shkurton kohëzgjatjen e ftohjeve të zakonshme, sipas një studimi të kryer në Finlandë.

Marrja e 80-92 mg zink në ditë shkurton kohëzgjatjen e ftohjes nga 7 ditë në 3 ditë.

Kjo ndodh sepse zinku ndalon shumimin e virusit të ftohjes, prandaj ai nuk mbijeton në trup për shumë gjatë.

Filloni të merrni zink sapo të vëreni simptoma të ftohjes, vetëm mos e teproni me të (mos merrni më shumë se 80-100 mg), pasi mund t’ju shkaktojë të përziera ose acarim të stomakut./albeu.com/

Burimi: Men’s Health
Shtuar më 10/11/2016, ora 14:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori