Ja fruti më i shëndetshëm që duhet konsumuar
Avokado ngadalëson procesin e plakjes, ul kolesterolin dhe mban zemrën në mënyrë të shëndetshme.

Ky frut “magjik” gjithashtu parandalon alzaimerin, ndihmon shërimin e depresioneve, ka fuqi anti-grip dhe është i shkëlqyer për flokët e thatë.

Avokadot janë plot me magnez dhe kalium, ku të dy shërbejnë për të balancuar tensionin e gjakut.

Yndyrnat e mira të avokados ndihmojnë organizmin të përthithë më mirë karotenoidet dhe të tresë yndyrnat e këqija.

Një avokado mund të jetë një hidratues i shkëlqyer, pasi kuron djegiet duke parandaluar irritimin e lëkurës, si dhe ngadalëson dhe eliminon rrudhat. /albeu.com/
Shtuar më 03/02/2017, ora 15:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori