Ja çfarë sëmundje kuron vitamina B17
Shumë njerëz nuk e dinë se çfarë vlera të mahnitshme përmban vitamina B17 dhe se ku mund të gjendet ajo. Për ata që nuk janë të njohur me vitaminën B17, ajo gjendet tek kajsia, pjeshka, kumbulla, vishnja dhe ofron shumë përfitime shëndetësore.

Fisi hunzë në Pakistan, që jeton afër Himalajeve, njihet për shëndet të mirë dhe jetëgjatësi. Farat e kajsive konsiderohen ushqimi më i vlefshëm dhe më i çmueshëm për ta, fara të cilat përmbajnë me tepricë vitaminë B17.

Ushqim të pasur me vitaminë B17 konsumojnë edhe eskimezët, të cilët nuk preken nga kanceri.

Vitamina B17 përmirëson metabolizmin, ngadalëson procesin e plakjes, kuron artritin dhe hipertensionin. Madje është përdorur si ilaç kundër shumë sëmundjeve edhe nga egjiptianët e lashtë.

Pavarësisht nga fakti se mjekësia ende nuk ka gjetur prova të aftësisë së vitaminës B17 për të luftuar kancerin, supozime të tilla ekzistojnë. Kështu, në ato rajone të botës ku njerëzit konsumojnë kajsi, për shembull në veri-perëndim të Indisë, njerëzit nuk preken shpesh nga kanceri.

Rekomandohet të konsumohen 4-5 kokrra kajsi çdo ditë./albeu.com/

Burimi: healthyfood
Shtuar më 03/09/2016, ora 13:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori