Ja ç’duhet të konsumoni kur jeni të sëmurë!
Këto ushqime të mahnitshme do t’ju ndihmojnë të shëroheni nëse jeni duke vuajtur nga një ftohje apo grip.

Xhenxhefilli është një anti-nauseant natyror. Kur keni probleme me stomakun, konsumimi i pijeve xhenxhefil mund të jetë alternativa më e mirë. Gjithashtu mund të bëni vetë çaj me xhenxhefilli duke derdhur ujë të valë mbi feta xhenxhefilli dhe mjaltë. Kjo pije mund t’ju lehtësojë stomakun.

Sipas një studimi nga Universiteti i Rochester, departamenti i Rrezatimit të Onkologjis, i cili ka monitoruar efektet e xhenxhefillit të përcaktuara për pacientët që i nënshtrohen kimioterapisë, një e katërta lugë çaji xhenxhefilli ishte efektive në reduktimin e simptomave të përzierjeve deri në 40 për qind.

Supa është një tjetër ushqim i preferuar kur jeni të sëmurë. Nëse shtoni hudhër dhe qepë në supë ato do t’i japin ushqyes të mahnitshëm antimikrobial. Disa mjekë mendojnë se duhet të kufizoni futjen e qumështit kur keni shumë mukus dhe gëlbazë, pra duhet të evitoni supën krem pule dhe kërpudha, që mund të rëndojë kollitjen.

Mjalti jo vetëm që është i ëmbël dhe i shijshëm, por është shumë i mirë edhe për dhimbjen e fytit. Mjalti është një antimikrobial dhe mund të ndihmojë të vrisni bakteret në anën e pasme të fytit tuaj. Konsumoni një lugë mjaltë ose përziejeni atë në çaj. Çaji i nxehtë dhe mjalti mund t’ju lehtësojnë dhimbjen e fytit. E përzieni atë me çaj xhenxhefilli dhe do të përfitoni një ilaç të shijshëm, qetësues për fytin e irrituar.

Studimi i paraqitur në takimin kombëtar të Shoqërisë Kimike Amerikane (SHDSH), shoqëria më e madhe shkencore në botë, gjeti se mjalti është në gjendje të luftojë infeksionin në mënyra të shumta.

Ushqimi pikant mund të jetë ilaçi i përkryer për të pastruar sinuset tuaja. Plus, shijet e forta janë më të lehta për t’u shijuar në krahasim me ushqimet me shije më të butë.

Karafil. Vaji i karafilit është përdorur shpesh në operacione dentare, kur mjekojmë plagë të hapura në gojë. Kjo është një alternativë e fuqishme, vrasëse e dhimbjes. Ju mund të përdorni këtë erëz natyrore në avantazhin tuaj kur keni dhimbje fyti. Shtoni pluhur karafili në çajin e ngrohtë, kini kujdes me vajin e karafilit pasi mund të irritojë fytin./albeu.com/
Shtuar më 13/01/2017, ora 12:04

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori