Ja cilët persona duhet vizituar më shpesh konsulentin mjekësor
Pëlqej
ipas një studimi të fundit nga Kolegji Mbretëror i Mjekësisë Emergjente, thuhet se foshnjat nën moshën 12 muajshe që kanë ethe, të rriturit mbi moshën 30 vjeçare që kanë dhimbje gjoksi dhe personat mbi 70 vjeç me dhimbje barku, duhet patjetër të bëjnë konsulta me mjekët apo pediatërit.

Në bazë të statistikave deri më sot thuhet se vetëm një në shtatë pacientë me gjendje pothuajse më të rëndë, vizitojnë një mjek konsulent.

Ky studim u realizuar nën kujdesin e marrë nga 24 mijë pacientë në 180 spitale në gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Këtu rezulton se vetëm 14% e pacientëve me rrezik më të lartë, janë parë nga një konsulent plotësisht i kualifikuar. /albeu.com/
Shtuar më 11/12/2017, ora 12:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori