Arsyet se përse nuk duhet të konsumoni kafe me stomakun bosh
Pëlqej
Kafja është gjëja e parë që ne konsumojmë sapo zgjohemi në mëngjes. Një filxhan i nxehtë me kafe është gjëja më e mrekullueshme që mund të shijosh.

Megjithatë, pirja e kafes me stomak bosh nuk është dhe aq e këshillueshme. Ajo mund të ketë një ndikim negativ në sistemin e tretjes, duke shkaktuar prodhimin e acidit, nganjëherë tepër të lartë, gjë që mund të dëmtojë rreshtimin e stomakut. Ajo gjithashtu mund të çojë në urth dhe dispepsi.

Pirja e kafesë në stomak bosh mund të ketë efekte të tjera negative. Sipas Dr Adam Simon, “mund t’ju bëjë nervozë, t’ju jap dridhje, dhe efekte të tjera të tërheqjes, duke përfshirë ndryshimet e humorit”.

Gjithashtu mund të rrisë simptomat e ankthit, si dhe të rrisë ritmin e rrahjes së zemrës, nervozizmin dhe paaftësinë për t’u përqendruar, dhe me sa duket edhe në qoftë se pini një filxhan kafe me avull, ndikon në ritmin tuaj të qarkullimit të gjakut.

Hulumtimet sugjerojnë se kafja zvogëlon nivelin tuaj të kortizolit, raporton Business Insider. Për disa,kafeina mund të vej edhe në gjumë.

E gjithë kjo nuk vlen për të gjithë. Shumë njerëz pinë kafenë e parë dhe ndihen mirë. Por ka shumë njerëz që vuajnë ,Leslie Langevin rekomandon kombinimin e kafeinës gjithmonë me ushqimin /albeu.com/
Shtuar më 11/11/2017, ora 17:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori