Fuqia e shafranit të Indisë, erëza që zëvendëson më shumë se 10 medikamente
Pëlqej
Shafrani i Indisë ka qenë subjekt i rreth 6,000 studimeve biomjekësore të rishikuara dhe të publikuara në revista shkencore.

Falë hulumtimeve të ndryshme shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se përbërësi aktiv i shafranit të Indisë, kurkumi është aq i fuqishëm sa mund të jetë një zëvendësues shumë i mirë i disa medikamenteve. Si një alternativë e dytë pa efekte anësore , ja për çfarë mund ta përdorni shafranin e Indisë.

1. Liptor / Atorvastatin (ilaçet e kolesterolit)

Shafrani i Indisë ështe më efektiv në reduktimin e inflamacionit dhe stresit oksidativ tek pacientët me diabet tip 2.

2. Kortikosteroidet (medikamentet steroide)

Një studim i publikuar në Pytotherapy Research zbuloi se kurkumi, polifenoli primar në shafranin e Indisë, ishte në gjendje të kuronte më mirë një sëmundje inflamatore krahasuar me steroidet.

3. Prozac / Fluoxetine & Imipramine (ilaçet kundër depresionit)

Sipas një studimi të vitit 2011 të botuar në Acta Poloniae Pharmaceutica, kurkumi ishte më efektiv sesa Prozac dhe
Imipramine në reduktimin e sjelljesve depresive.

4. Aspirin (Si hollues gjaku)

Studimet kanë treguar se shafrani i Indisë ka fuqi anti-trombociteve, pra një mundësi më e mirë për pacientët që janë të prirur ndaj trombozës vaskulare.

5. Metformina (ilaçet e diabetit)

Kurkumi është në gjendje të aktivizojë AMPK, një enzimë e cila rrit përthithjen e glukozës.

Studime të tjera kanë treguar gjithashtu se kurkumi mund të përdoret në vend të:

Aspirinës

Ibuprofenit

Naproxen

Diclofenac

Celecoxib

Tamoxifen

Fenilbutazon.
Shtuar më 07/10/2017, ora 21:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori