Ftoi, një mbrojtës i mirë i organizmit
Ftoi është një frut i shijshëm dhe përbërësit e tij kanë një rol të rëndësishëm në shëndetin e organizmi tonë. Ai vepron në bark si tkurrës, duke parandaluar gjakderdhjen e tepërt gjatë ftoiciklit menstrual.

Ftoi është një frut i cili direkt pas ushqimit mundëson qëtësimin e stomakut, por duhet të bëni kujdes pasi teprimi i tij shkakton dhembje të mëdha në stomak.

Efekt tjetër i shëndetshëm i tij është dhe përdorimi i shqrupit i cili është një mbrojtës i mirë kundër kollës dhe dhembjeve në grykë. Kremi nga ftoi freskon venat dhe forcon stomakun.
Kurimi i diarresë

Merret një grusht me gjethe ftoi dhe zihet në një litër ujë, për gjysmë ore. Pas zierjes, kullohet dhe përzihet me një filxhan uthull trëndafili, apo molle. Ky ilaç i jepet të sëmurit nga një filxhan, çdo orë. Me të përgatiten edhe kompresa të ngrohta, të cilat vendosen rreth kërthizës. /albeu.com/
Shtuar më 19/04/2015, ora 10:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori