Sulm në Norvergji, autori i armatosur rrëmben auto ambulancën dhe shtyp këmbësorët
Fruthi dhe komplikimet shëndetësore që i shkakton
Komplikacionet e fruthit janë të rënda dhe kryesisht më i rrezikshmi është encefaliti, edhe pse mund të jenë të rralla tek fëmijët e vegjël.

Disa studime të reja…

Sipas një studimi gjerman, komplikacionet e fruthit (nëse shfaqet sëmundja) do të jenë edhe më serioze nga sa mendohej. Encefaliti si komplikacion, mund të zhvillohet edhe pas 6-8 vitesh nga prekja prej infeksionit të fruthit dhe mund të shkaktojë vdekjen pas 24-36 muajsh nga diagnostikimi. Kjo formë encefaliti quhet “panencefalit” dhe mund të prekë 1 në 1 387 fëmijë nën moshën 5 vjecare, si edhe 1 në 600 fëmijë nën moshën 12 mujore.

Më të rrezikuar janë fëmijët

Kjo pasi vitet e fundit është rritur numri i prindërve që refuzojnë të vaksinojnë fëmijët e tyre dhe kështu me apo “pa dashje” këta vogëlushë janë tepër te ekspozuar ndaj këtij infeksioni të rëndë si edhe infeksioneve të tjera.

Por në rrezik është edhe pjesa tjetër e shoqërisë. Fruthi është ngjitës dhe mund të vendosë në rrezik edhe personat e rritur që nuk janë të vaksinuar. Por ashtu sic e thamë edhe më sipër, më të rrezikuarit janë fëmijët nën 1 vjeç. Arma më e mirë për ta luftuar? Vaksinimi! /albeu.com/
Shtuar më 06/09/2017, ora 16:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori