“Fast food-i”, kërkuesit japin alarmin
Shpesh është theksuar se ushqimet e shpejta ndikojnë në organizmin tonë duke na sjellë edhe mbipeshë e shumë sëmundje të cilat pasohen me kalimin e viteve. Por studime të reja janë kryer sa i takon ushqimeve të “fast-food”-it, duke nënvizuar se ndikojnë në trurin tonë.

Një studim i ri ka dalë në përfundimin se hamburgerat, picat dhe patatet e skuqura ndikojnë edhe në mos funksionimin e mirë të trurit. Kërkuesit shkencorë zbuluan se një dietë jo e shëndetshme prek aftësitë mendore, përqendrimin, aftësinë e të mësuarit dhe kujtesën, kjo sidomos tek adoleshentët.

Dr. Anett Nyaradi nga Universiteti Western Australia ka deklaruar për ‘Science Network’: “Adoleshenca është një periudhë kritike për zhvillimin e trurit. Ka shumë mundësi që dieta jo e shëndetshme ta rrezikojë shumë zhvillimin e mirë të tij. Studimi ynë ka rëndësi të madhe në politikat e ardhshme që kanë lidhje me shëndetin”. /albeu.com/
Shtuar më 25/09/2014, ora 14:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori