Farat e lulediellit, dhe tė mirat e tyre
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Farat e lulediellit janė ndoshta mė tė njohura nga tė gjitha farat ushqimore,ato mund tė hahen tė papėrpunuara, tė pjekura ose pėrdoren pėr shije tė ndryshme gatimesh. Pavarėsisht nga kjo, shumė njerėz janė tė panjohur me tė mirat e tė ngrėnit fara luledielli. Shkurtimisht po japim vetitė e tyre tė cilat janė njė burim i fuqishėm e i pasur me vitamina e minerale.

Njė burim i pasur me Vitamina E
Vitamina E ėshtė njė komponent thelbėsor i tė ushqyerit tuaj tė pėrditshme. Ajo ėshtė njė antioksidant qė ndalon pėrhapjen e radikaleve tė lira brenda trupit tuaj sepse radikalet e lira mund tė shkaktojnė dėmtim qelizor, tė paturit e njė burimi tė Vitamines E nga farat e lulediellit mund tė ndihmojė ne funksionin e qarkullimit tė gjakut si duhet. Ajo gjithashtu i lejon gjakut tė mpikset mė lehtė kur trupi ka plagė tė jashtme dhe ndihmon ne procesin e shėrimit. Vetitė e tjera tė farėrave pėrfshijnė njė rrezik mė tė ulėt tė zhvillimit tė sėmundjeve tė zemrės dhe diabetit.

Fije dietike pėr tretje
Farat e lulediellit janė njė burim i mire i fijeve dietike. Njė mangėsi nė konsumin e pėrditshėm te fibrave ēon nė njė mori problemesh shėndetėsore. Ndėrsa sasia e rekomanduar e fibrave ėshtė rreth 30 gram nė ditė, shumica e njerėzve nuk arrijnė tė konsumojnė mė shumė se 15 gram nė ditė. Kjo mund tė shkaktojė probleme tė tretjes e cila ēon nė rritjen e toksicitetit brendė zorrėve. Duke ngrėnė fara luledielli, ju mund tė pėrfitoni njė furnizim tė fuqishėm te fijeve dietike per te cilat trupi juaj ka nevojė. Duke bėrė kėte mund tė zvogėloni prekjen nga kanceri si dhe tė ulni nivelin e kolesterolit.

Proteina, karbohidratet dhe mė shumė
Farat e lulediellit ofrojnė njė furnizim tė proteinave dhe karbohidrateve. Tė dyja janė tė rėndėsishme pėr ruajtjen e niveleve tė energjisė. Farat mund tė stimulojne te mėlēia pėr lirimin e glikogjenit nė gjak. Sepse glikogjeni ėshtė njė formė e sheqerit dhe pėrbėn njė nxitje shtesė tė energjisė se shpejtė.
Trupi juaj gjithashtu kėrkon njė dyqan mineralesh nė mėnyrė qė tė funksionojė siē duhet.

Farat e lulediellit janė njė burim magnezi, kaliumi, seleni, zinku, dhe hekuri. Secila nga kėto ka pėrfitime shėndetėsore tė natyrshme. Magnezi ul presionin e gjakut (dhe nė kėtė mėnyrė zvogėlon shanset e njė sulmi nė zemėr), seleni mund tė ndihmojė nė riparimin e dėmit celular dhe tė ngadalėsojė nė pėrhapjen e qelizave kanceroze. Ndėrkohė, hekuri ndihmon pėr tė shpėrndarė oksigjenin pėr muskujt dhe zinku siguron sistemin tuaj imunitar qė i duhet njė tė rrituri pėr tu mbrojtur kundėr ftohjeve tė zakonshme.

Fara luledielli pėr trurin
Shumica e njerėzve nuk e kuptojnė se farat e lulediellit nė fakt mund tė kene nje efekt qetėsues per trurin tuaj. Kjo ėshtė pėr shkak tė niveleve tė larta tė triptofanit tė pėrfshira nė fara. Kur ju konsumoni ushqime qė kanė triptofan ajo nė mėnyrė efektive rrit prodhimin e serotoninės ne trurin tuaj. Nivelet e larta tė serotonit ulin tensionin dhe krijojnė njė efekt zbutės.

Fara luledielli pėr shėndet tė mirė
Prirjet drejt fast-food-eve dhe ushqimeve tė cilat janė me pėrbėrės jo tė ushqyeshėm mund tė kenė njė ndikim tė pėrhershėm nė shėndetin tuaj.
Shumė nga kėto ushqime nuk sigurojnė njė burim tė proteinave, karbohidrateve dhe ushqyesve thelbėsore. Njė mangėsi e fijeve dietike pėrkeqėson problemin.

Duke ngrėnė fara luledielli rregullisht, trupi juaj mund tė gėzojnė njė burim te pasur tė mineraleve, ushqyesve dhe fibra qė ajo duhet tė funksionojė si
duhet. Nėse ju keni qenė nė kėrkim tė njė mezeje tė lehtė tė shėndetshme e te shijshme dhe qe mund tė sigurojė energji shtoni fara lulediellit dietės tuaj.
Shtuar më 02/04/2011, ora 14:30
edi isufaj
e Mërkurë 4 Qershor 2014, Ora 15:10
une kam nje problem vlla se jam i fiksuar pas farave une dua nje kile ne dit
aurora ruci
e Dielë 6 Korrik 2014, Ora 15:37
sh.mire
aurora ruci
e Dielë 6 Korrik 2014, Ora 15:37
shume faleminderit per informacionin
aurora ruci
e Dielë 6 Korrik 2014, Ora 15:38
shume faleminderit
elisa carina
e Shtunë 3 Tetor 2015, Ora 13:18
Po edhe mua me pelqelne shume farat vdes per to sa mire qe qenkan te mira per shendetin

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.