Fara e zezë sjell këto përfitime
1.Vaji i farës së zezë parandalon humbjen e flokëve: Mjafton që ta masazhoni kokën me këtë vaj dhe ta lini atë për 20 minuta. Më pas e shpëlani me shampo nga bimët natyrale. Këtë e bëni për 15 ditë për të marrë rezultate pozitive në parandalimin e rënies së flokëve. Për rezultate më të efektshme bëni një qull nga vaji i farës së zezë (10gram), vaj ulliri (30gr) dhe pluhur Mehendi (30gr), të gjitha këtu duke i vluar (ngrohur në temperatura të larta). E prisni derisa të ftohet dhe e aplikoni në kokë një herë në javë.

2. Vaji i farës së zezë për parandalimin e diabetit: Përdorimi i këtij vaji është i dobishëm në menaxhimin dhe parandalimin e diabetit. Përzieni çajin e zi të zier (një filxhan) dhe vaj të farës së zezë (½e lugës). Preferohet të përdoret në mëngjes dhe para se të shkoni në shtrat. Rezultatet do t’i vëreni nëse e përdorni më shumë se një muaj.

3.Vaji i farës së zezë për largimin e akneve: Bëjeni një përzierje të lëngut të gëlqeres (një filxhan) dhe vajit të farës së zezë (½ e lugës). Aplikojeni përzierjen në fytyrë për çdo mëngjes dhe natën para se të flini. Ndihmon në rregullimin e fytyrës, i parandalon aknet, si dhe dëmtime të tjera të fytyrës.

4.Vaji i farës së zezë për përmirësimin e memories: Përmirësimi i memories mund të rritet me ndihmën e vajit të farës së zezë. Është sugjeruar që për të rritur fuqinë e trurit dhe përqendrimin duhen përdorur gjethe nenexhik (10 gram), të vlohen dhe t’iu shtohet ½ lugë vaj i farës së zezë. Përdoreni për 20-25 ditë, dy herë në ditë për të marrë rezultate pozitive.

5.Vaji i farës së zezë për të lehtësuar dhimbjen e kokës: Dhimbja e kokës mund të shërohet gjithashtu me vajin e farës së zezë. Për të lehtësuar dhimbjen e kokës merre vajin e farës së zezë dhe vendose n ë ballë. Gjithashtu, mund ta pini dy herë në ditë për ta zbutur dhimbjen e kokës. Gjithashtu, vaji i farës së zezë është i dobishëm në shërimin e migrenës.

6.Vaj i farës së zezë për trajtimin e astmës: Për trajtimin e astmës dhe problemeve të frymëmarrjes, është sugjeruar që të përdorni një përzierje të ujit të ngrohtë(1 filxhan), mjaltë (1 lugë) dhe vaj i farës së zezë(½ e lugës). Merrni këtë përzierje në mëngjes, si dhe në mbrëmje për të kuruar astmën. Këta përbërs janë gjithashtu të dobishëm në trajtimin e kollës dhe alergjive.

7. Vaji i farës së zezë për një zemër të shëndetshme: Kur përzihen qumështi i dhisë dhe vaji i farës së zezë krijojnë një përbërës që ndihmon për një zemër të shëndetshme dhe parandalimin e sulmit në zemër. Përzierja duhet të jetë në proporcion: qumësht dhie(1 filxhan) dhe vaj i farës së zezë(½ e lugës). Përzierja përdoret për një javë.

8.Vaji i farës së zezë për shërimin e dhimbjeve: Përzieni vajin e farës së zezë(½ lugë), uthull (1 filxhan) dhe mjaltë (2 lugë) dhe aplikojeni mbi nyje dy herë në ditë. Kjo përzierje është e mirë për lehtësimin e dhimbjeve si dhe në parandalimin e artritit. Gjithashtu, kur përzihen fiku i thatë (2), vaji i farës së zezë(½ lugë) dhe qumështi(1 filxhan) dhe përdoren një herë në ditë, ndihmojnë në trajtimin e dhimbjeve të përbashkëta, qafën dhe dhimbjet prapa.

9.Vaji i farës së zezë për shikim dhe vizion më të mirë: vaji i farës së zezë është jashtëzakonisht i dobishëm për sëmundje të syve siç janë: skuqja e syrit, katarakti dhe lotimi. Përzieni vaj të farës së zezë(½ lugë) dhe lëng karrote dhe përdoreni dy herë në ditë.

10.Vaji i farës së zezë për parandalimin e kancerit: vaji i farës së zezë kur përzihet me lëng rrushi është i mirë kundër kancerit siç është ai i zo rrëve, kanceri i gjakut dhe kancerit të fytit. Përzihen vaj i fares së zezë(½ lugë) dhe lëng rrushi(1 filxhan) dhe përdoreni tri herë në ditë që të ketë rezultate pozitive.

11.Vaji i farës së zezë për të ulur presionin e gjakut: Vaji i farës së zezë ndihmon në uljen e presionit të gjakut. Përzieni me çaj të nxehtë dhe përdoreni dy herë në ditë.

12.Vaji i farës së zezë për veshka të shëndetshme: Vaji i farës së zezë parandalon formimin e gurit në veshka. Për këtë, është sugjeruar për të marrë një përzierje të vajit të farës së zezë(½ lugë), ujë të ngrohtë(1 filxhan) dhe mjaltë (2 lugë). Përzierja duhet të merret dy herë në ditë.

13.Vaji i farës së zezë për forcimit e dhëmbëve: vaji i farës së zezë është i dobishëm në trajtimin e sëmundjeve të dhëmbëve, siç është rënia e hershme e dhëmbëve, ënjtja e mishit të tyre, gjakderdhja, etj. Për të shmangur këto probleme, përzien i vajin e farës së zezë(½ lugë) dhe gjizë(1 filxhan). Përdoreni këtë përzierje dy herë në ditë për rezultat më të mirë.

14.Vaji i farës së zezë për kollë dhe ftohje: Vaji i farës së zezë është i mirë në shërimin e kollës dhe ftohjes. Përzieni vaj të farës së zezë(½ lugë), ujë të ngrohtë(1 filxhan) dhe mjaltë(2 lugë), dhe përdoreni dy herë në ditë. Kjo përzierje është gjithashtu e mirë për ata që janë duke vuajtur nga sinusët.

15.Vaji i farës së zezë për humbjen dhe menaxhimin e peshës: Përzieni vaj të farës së zezë(1lugë), mjaltë (2 lugë), dhe ujë të vakët. Përdoreni tri herë në ditë.

16. Vaji i farës së zezë për një fytyrë të ndritshme dhe të bukur: Përzieni vajin e ullirit(50 gram) dhe vaj i farës së zezë(50 gram) dhe përdoreni ½ e lugës para çdo mëngjesi. Kjo do të ndihmojë që lëkura juaj të duket më e bukur dhe më e ndritshme.

17.Vaji i farës së zezë kund? ?r aciditetit dhe formimit të gazit: Aciditeti dhe formimi i gazit mund të parandalohen kur përzihen lëngu i xhenxhefilit(1 lugë), vaji i farës së zezë(½ lugë) së bashku me kripë dhe ujë.

18.Vaji i farës së zezë për trajtimin e venave: Venat janë probleme mjaft të zakonshme këto ditë për shkak të jetesës dinamike dhe ndjekjes së një diete të keqe. Ato mund të parandalohen duke e bërë këtë përzierje: uthull(1 lugë) dhe vaj i farës së zezë(½ lugë) në zonën e prekur tri herë në ditë.

19.Vaji i farës së zezë për dhimbje stomaku: vaji i farës së zezë luan një rol të rëndësishëm në minimizimin e ndikimit të dhimbjeve në stomak. Për të lehtësuar dhimbjet në stomak, përzieni vaj të farës së zezë(½ lugë), pak kripë të zi dhe ujë të ngrohtë(½ ml). Pini këtë përzierje dy ose tri herë në ditë për rezultat më të mirë.

20.Vaji i farës së zezë për dëgjim jo të mirë: vaji i farës së zezë është jashtëzakonisht i dobishëm në zgjidhjen e problemit të dëgjimit. Në fillim e ngrohni vajin e farës së zezë dhe pastaj e pritni që të ftohet dhe pastaj i vendos dy pika vaj në vesh për të zgjidhur problemin e dëgjimit të ulët, dhimbjet e veshit dhe sëmundje të tjera të veshit.

21.Vaji i farës së zezë për këmbë të plasaritura: Aplikojeni dy herë në ditë në mëngjes, si dhe para se të shkoni në shtrat për një rezultat të mirë.

22.Vaji i farës së zezë për tumor: vaji i farës së zezë duhet të aplikohet në pjesën e prekur nga tumori për të minimizuar peshën e tumorit. Është sugjeruar gjithashtu që të pini ½ lugë herë në ditë. Gjithashtu enjtja e pjesëve të trupit mund të trajtohen duke aplikuar vaj mbi të.

23.Vaji i farës së zezë për t’iu dhënë energji: Për të rivitalizuar trupin, për të hequr lodhjen dhe dembelizmin, është sugjeruar që të përzieni vajin e farës së zezë(½ lugë)dhe lëng portokalli. Kjo do të ndihmojë për të hequr pasivitetin dhe të bëjë trupin tuaj energjik.
Shtuar më 16/06/2019, ora 16:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori