Evitoni këto ushqime që kanë këto përbërje! Dëmtojnë rëndë shëndetin
Pëlqej
Disa ushqime janë shumë të dëmshmne për organizmin tonë, dhe bëhet fjalë për ushqimet me ngjyra artificiale dhe përzieje kimike.

Ushqim me ngjyra artificiale:

Ngjyrat artificiale janë përdorur për të përmirësuar ngjyrën e ushqimit dhe ta bëjnë atë të duket shumë më tërheqës, por këto ngjyra mund ta vendosin trupin përballë rreziqeve: disa prej tyre janë të lidhura me çështjet e ndryshme shëndetësore, të tilla si reaksione alergjike, lodhje, astma, lëkurë e skuqur, hyperaktivitet, dhimbje koke, si dhe janë të lidhura me lloje të ndryshme të kancerit.

Gjithmonë lexoni etiketën e produktit për të parë nëse ai përmban ngjyra artificiale, kështu që ju dini për të shmangur këto ushqime.

Eliminimi i ëmbëlsuesve artificialë është gjithashtu një nga hapat pozitivë për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.
Përzierjet kimike: shumë përbërës artificialë mund t’ju japin dhe shije artificiale. Në të vërtetë ata përmbajnë shumë përbërës kimikë, jo vetëm një, dhe shumë prej këtyre kimikateve janë të paqëndrueshme. Për shembull: vaji vegjetal (BVO) është përdorur kryesisht për të përmirësuar shijen.

Përbërësit artificiale kanë qenë të lidhura me trurin dhe dëmtimin e sistemit nervor, kancerin, nauze, dhimbje koke, marramendje, reaksione alergjike, pezmatim të lëkurës, ekzemë, hiperaktivitet, astmë. Prandaj këshillohet të tregoni sa më shumë kujdes dhe të lexoni etiketat./albeu.com/

Shtuar më 12/01/2017, ora 09:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori