Efektet e shëndetshme të rozmarinës
Rozmarina është një bimë e cila përmban një substancë të quajtur acidi karnosik, e cila mendohet se është përgjegjëse për efektet mbrojtëse në tru të kësaj bime. Acidi karnosik mbron trurin duke neutralizuar radikalet e lira, të cilat janë përgjegjëse për dëmtimet e ndryshme në këtë organ bazim të organizmit.

Rozmarina ndihmon trurin në mënyra të ndryshme, duke parandaluar goditjen por edhe çrregullimet neurologjike, përfshirë Alzheimerin.

Beta-kariofili, është një substancë tjetër e cila ndodhet te rozmarina dhe që është e dobishme për organizmit. Studiuesit gjerman kanë gjetur se kjo substancë lufton inflamacionet ë trup, që ndihmon tek rastet siç janë forcimi i arterieve dhe sëmundja e Crohnit.

Rozmarina gjerësisht përdoren në kuzhinën mediterane si mëlmesë, dhe është e pasur me hekur, kalcium dhe vitaminë B6. /albeu.com/
Shtuar më 03/03/2015, ora 14:49
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori