Efektet e shëndetshme të mollës
Molla është një frut shumë i shëndetshëm për organizmin. Ajo ka veti të shumta të cilat i vijnë në ndihmë organizmi tonë për mbrojtjen edhe parandalimin e disa problemeve kryesore. Efektet e shëndetshme të mollës janë;

- Mollët janë të pasura me antioksidantë që ndikojnë kundra radikaleve të lira, përforcojnë sistemin tuaj imunitar dhe parandalojnë shumë sëmundje.

- Mollët janë të mira për shëndetin e syve dhe për një shikim më të mirë.

- Mollët të pasura me fibra të cilat rregullojnë sistemin e dixhestiv dhe intenstinal, duke vënë nën kontroll urinë.

- Mollët janë të mira për mëlçinë, ato largojnë toksinat nga organizmi dhe ndikojnë në pastrimin e mëlçisë.

- Mollët parandalojnë sëmundjet e zemrës, falë nivelit të lartë të fibrave që ato përmbajnë ndikojnë në u;jen e kolesteroliot në gjak.

- Mollët forcojnë sistemin imunitar, konsumi i saj rrit nivelin e rezistencës dhe thitjes së oksigjenit.

- Mollët ndihmojnë që të bini në peshë, sidomos nëse konsumohet në mëngjes. /albeu.com/
Shtuar më 03/01/2015, ora 13:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori