Çfarë i ndodhë trupit nëse e hani një kastravec në ditë
Qysh prej kohërave të lashta, kastravecët janë përdorur në kuzhinat indiane, por janë përdorur edhe në mjekësinë tradicionale.

Kjo për shkak se, në shtetet e nxehta si India, kastravecët e ofrojnë hidratimin dhe freskinë e nevojshme për trupin..

Dhe, ky nuk është i vetmi përfitim që kastravecët na sjellin, transmeton Telegrafi.

Më poshtë ju sjellim disa prej përfitimeve që na sjell konsumimi i kastravecëve.

Konsumimi i kastravecit na mbron nga sëmundjet neurologjike
Fisetini që gjendet te kastravecët është identifikuar për rolin që e ka në shëndet më të mirë të trurit. Kastravecët përmbajnë edhe fosfor, ndërkaq mungesa e tyre është e ndërlidhur me rritjen e rrezikut të sëmundjeve kognitive. Prandaj, konsumimi i kastravecit na mban trurin të mprehtë e të fokusuar.

Humbni peshë më shpejt

Përmbajtja e lartë e ujit në kastravec ndihmon që të ngopeni më shumë, prandaj e kontrolloni apetitin dhe kjo ndihmon në humbje të peshës.

Zvogëlohet rreziku i kancerit

Përbërësit që gjenden në kastravecë ndërlidhen me reduktim të rrezikut të llojeve të caktuara të kancerit.

Përmirësohet sistemi i tretjes

Përmbajtja e fibrave dhe sasia e mirë e ujit që gjenden në kastravecë ndihmojnë në sistem më të mirë të tretjes.

Lëkura përmirësohet

Kastravecët e mbajnë trupin të hidratuar dhe kjo është gjë e mirë për lëkurën. Ata gjithashtu përmbajnë edhe vitaminë C, vitamina B dhe zink, e që të gjithë janë krucialë për lëkurë të mirë.
Shtuar më 17/07/2019, ora 15:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori