Çdo 9 sekonda zbulohet një rast i ri i kancerit në BE
Komisioni Evropian do të paraqesë një strategji të re për të luftuar kancerin deri në fund të vitit, tha sot presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen.

Ajo bëri këtë deklaratë në Parlamentin Evropian, dhe siç raporton Reuters, motra e saj e vogël ka vdekur nga kjo sëmundje.

KE vlerësoi se pa veprime të mëtejshme, rastet e kancerit në BE do të dyfishohen në 15 vjetët e ardhshëm dhe do të godisnin 40 për qind të popullsisë.

Masat e propozuara nga Komisioni variojnë nga ndryshimet në stilin e jetës, lufta kundër ndotjes, përmes vaksinimit dhe diagnostikimit më të mirë, dhe parandalimi është në krye të listës së përparësive për shkak të 40 përqind të rasteve të parandalueshme të kancerit.

Fon der Lajen theksoi se ishte hera e fundit që BE kishte vendosur një skemë të parandalimit të kancerit dhe zbulimit të hershëm 30 vjet më parë.

“Bota ka ndryshuar. Evropa ka ndryshuar dhe numri i çështjeve, për fat të keq, është në rritje, “tha von der Leyen.

Sipas sondazhit të fundit të Agjencisë Evropiane të Statistikave Eurostat, çdo nëntë sekonda zbulohet një rast i ri i kancerit në BE dhe 1.3 milion njerëz vdesin çdo vit nga kjo sëmundje.
Shtuar më 10/02/2020, ora 12:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori