Begatitë e vitaminës B12
Një studim i ri thotë se mungesa e vitaminës B12 mund të jetë përgjegjëse për rënien e funksionittrurit tek personat e moshuar. Megjithëse njerëzit zakonisht marrin vitamina B12 nga mishi, peshku, nënprodhime të qumështit dhe të drithërave, aftësitë e tyre për të asimiluar vlerat ushqyese mund të bllokohen nga një numër faktorësh, siç janë konsumi i tepërt i alkoolit, anemia dhe çrregullime të ndryshme në sistemin e tretjes.

Ekspertët e shëndetit thonë se vizitat e rregullta mjekësore dhe ndërgjegjësimi i publikut mund të shmangin dobësitë e funksionittrurit si pasojë e mungesës së vitaminës B12.

Ashtu si muskujt dobësohen e tkurren nga kequshqyerja, edhe truri i njeriut fillon të tkurret kur vitamina B12 në trup nuk është e mjaftueshme.Mjeku neurolog Michael Yokelson thotë se vitamina B12 është pjesë e rëndësishme përbërëse e neuroneve që transmetojnë sinjale në tru, si dhe ushqim kryesor i qelizave të trurit.Dr. Michael Yochelson është neurolog në Spitalin Kombëtar të rehabilitimit në Uashington.
Shtuar më 08/11/2011, ora 15:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori