Autizmi mund tė shėrohet
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Njė grup studiuesish tė Institutit Kombėtar tė Shėndetit nė SHBA kanė realizuar njė studim pėr sėmundjen e autizmit tek fėmijėt. Pjesė e studimit disa-vjeēar ishin nė total 112 fėmijė, por nė 32 prej tyre, qė nė fėmijėri ishin diagnostikuar me autizėm, u mbėshteten mė fort studimet mjekėsore dhe psikologjike.

Nė pėrfundim tė kėtyre analizave, rezultoi se disa prej kėtyre fėmijėve, qė nė vegjėli ishin diagnostikuar si autistė, me rritjen nė moshė kuroheshin vetėvetiu duke mos patur asnjė ndryshim me bashkėmoshatarėt e tyre. Studimi u botua nė revistėn “Psikologjia dhe psikiatria e fėmijėve” (Child Psychology and Psychiatry) nė Shtetet e Bashkuara. /albeu.com/
Shtuar më 16/01/2013, ora 18:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
Get Adobe Flash player
 
Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.

Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.