Autizmi mund të shërohet
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Një grup studiuesish të Institutit Kombëtar të Shëndetit në SHBA kanë realizuar një studim për sëmundjen e autizmit tek fëmijët. Pjesë e studimit disa-vjeçar ishin në total 112 fëmijë, por në 32 prej tyre, që në fëmijëri ishin diagnostikuar me autizëm, u mbështeten më fort studimet mjekësore dhe psikologjike.

Në përfundim të këtyre analizave, rezultoi se disa prej këtyre fëmijëve, që në vegjëli ishin diagnostikuar si autistë, me rritjen në moshë kuroheshin vetëvetiu duke mos patur asnjë ndryshim me bashkëmoshatarët e tyre. Studimi u botua në revistën “Psikologjia dhe psikiatria e fëmijëve” (Child Psychology and Psychiatry) në Shtetet e Bashkuara. /albeu.com/
Shtuar më 16/01/2013, ora 18:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 

"Lumturi dhe krenari, mes arbëreshevë që ruajtën gjuhën dhe kulturën për më shumë se 5 shekuj dhe me fëmijë Të mrekulluëshëm!" {Lorik Cana}