Arsyet pse këtë verë duhet të hani më shumë ananas
Ananasi është një prej frutave më të pasura me vlera ushqyese dhe vitamina. Përfitimet në organizëm janë edhe më të larta nëse do të konsumohet rregullisht.

1. Është i pasur me ushqyesve

Ky frut tropikal është i mbushur me vitaminë C, tiaminë, vitaminë B6, folatë, mangan dhe bakër. Nuk jeni të bindur se duhet të hani më shumë? E pra, ananasi është i mbushur edhe me niacin, acid pantothenic, magnez, kalium, dhe vitamina të tjera të panumërta dhe minerale

2. Mban kockat tuaja të forta

Vetëm një filxhan me lëng ananasi përmban 76% të vlerës tuaj të përditshme të mangan. Kombinuar me zink, kalcium dhe bakër, mangani parandalon humbjen e kockave të shkaktuar nga osteoporoza

3. Ai ju ndihmon të gërshetoni

Përdorimi i disa copave ananas për ëmbëlsirën mund të ndihmojë që tretet një vakt i rëndë ushqyes. Ajo gjithashtu lufton inflamacion në pankreas për të ndihmuar me metabolizmin e sheqerit dhe diabetin e kundërt.

4. Përmirëson buzëqeshjen tuaj

Dentisti juaj ndoshta kurrë nuk ju këtë, por vitamina C është thelbësore për mishrat e dhëmbëve tuaj. Mungesa e vitaminës C është e njohur për të shkaktuar inflamacion të gomës, mishrat e gjakderdhjes, brishtësinë kapilar dhe përfundimisht humbjen e dhëmbëve.Konsumimi i ananasit do të forcojë mishrat e dhëmbëve dhe ju do të qeshni më bukur.

5. Rregullon presionin e gjakut

Ananasi përmban citrat kaliumi, i cili ka aftësinë për të kontrolluar presionin e gjakut duke luftuar efektet dobësuese të konsumit të tepruar të natriumit.

6. Parandalon kancerin

Ananasi mund të veprojë gjithashtu kundër kancerit të prostatës dhe studiuesit besojnë se mund të kenë përdorime edhe më terapeutike.
Shtuar më 08/07/2019, ora 15:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori