Arsyeja pse na duhet gjumi
Të gjithë e kemi të nevojshëm gjumin. Në fakt, 1/3 e jetës sonë e kalojmë në gjumë. Shkencëtarët gjithmonë janë munduar të zbulojnë se çfarë ndodh gjatë kësaj kohe dhe duket se e kanë gjetur më në fund.

Një studim i ri ka treguar se gjumi duhet për të rindezur lidhjet e kujtesës së trurit, duke bërë që në mëngjes ai të jetë i freskët dhe të ketë vend për kujtime të tjera.

Në fund të ditës, lidhjet janë të tendosura dhe të lodhura nga imazhet, bisedat dhe faktet. Gjumi ndihmon në çlodhjen e tyre dhe i bën gati për të marrë informacione të tjera.

Studimi është kryer nga psikiatri Christoph Nissen, i Universitetit të Frajburgut.
Shtuar më 02/05/2018, ora 17:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori