Alarmi, 150 mijė persona vartės alkooli
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
TIRANE - Rreth 150.000 shqiptarė janė vartės tė alkoolit, ndėrkohė qė mosha e tyre varion nga 30 deri nė 60 vjeē. Numri i vartėsve ka pėsuar rritje nga viti nė vit, ndėrsa vetėm nė tre vitet e fundit, nė Klinikėn e Alkoologjisė nė QSUT janė kuruar rreth 400 persona. Tė dhėnat janė bėrė publike gjatė konferencės sė dytė shkencore, organizuar nga kjo klinikė ditėn e djeshme. “Kemi 400 pacientė tė trajtuar, nga tė cilėt rreth 46% ia kanė dalė, pra janė absinentė alkoolikė tė qėndrueshėm. Pjesa tjetėr ka bėrė rirėnie. Trendi ėshtė nė rritje. Pėr t’u socializuar tė rinjtė konsumojnė alkool, pėr tė qenė mė efikasė nė shoqėrinė e tyre", u shpreh Shpėtim Doksani, drejtor i klinikės, raporeton Balkanweb.

Sipas mjekėve, ka pasur edhe raste kur nė qendrėn pėr trajtimin e tė alkoolizuarve ka pasur edhe pacientė tė mitur, tė moshės 16 dhe 17 vjeē. Gjatė konferencės, ekspertėt shpjeguan se njė ndėr shkaqet qė e drejton individin tek gota e alkoolit ėshtė situata jo e mirė ekonomike. Sipas tė dhėnave, gati 30% janė konsumatorė alkoolikė tė lehtė, tė moderuar dhe problematikė, ndėrkohė qė 15%, konsumatorė problematikė, abuzues dhe tė rrezikshėm.

Gjithashtu, mjekėt thanė se krahas problemeve tė rėnda qė sjell nė shėndet, trajtimi me medikamente kundėr varėsisė ndaj alkoolit ka njė kosto tė rėndė pėr xhepat e kėtyre pacientėve.

Risi e kėsaj konference tė dytė ishte fakti se mjekėt u njohėn edhe me disa nga metodat e fundit se si duhet tė evidentohen sa mė herėt personat qė krijojnė varėsi ndaj alkoolit.

Sipas ekspertėve, nėse trajtimi klinik nuk nis nė kohė, vartėsit e alkoolit rrezikojnė tė mbartin patologji tė rėnda, kurimi i tė cilave ėshtė gati i pamundur. /albeu.com/
Shtuar më 09/12/2012, ora 09:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.