Aktivitetet fizike nuk e parandalojnë obezitetin
Obeziteti është një sëmundje e cila është e pamundur që të shërohet përmes aktivitetit fizik. Sipas ekspërtëve një person obez nuk duhet të bëjë ushtrime për të humbur peshë, por thjesht duhet të hajë më pak.

Në editorialin e publikuar nga British Journal of Sports Medicine, tre ekspërtë thanë se është koha për të rrëzuar mitin, sipas të cilit; aktiviteti fizik mund obezitetin, pa i mohuar rolin e rëndësishëm për të luftuar; diabetin, sëmundjet e zemrës apo demencën.

Një ndikim të madh për obezitetin nga aktiviteti fizik e kanë ushqimet të cilët kanë një rëndësi të veçantë dhe duhet të keni parasysh se asnjëherë nuk duhet tepruar me sheqernat dhe karbohidratet.

Ekspërtët fajësojnë industrinë e ushqimit, e cila sipas tyre po inkurajon besimin se "aktiviteti fizik është kundërpërgjia e duhur për ushqimin jo të shëndetshëm". /albeu.com/
Shtuar më 26/04/2015, ora 13:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori