Akne, lytha, nishane, këto këshilla shtëpika ju tregojnë si eleminohet secila
Është një fakt i njohur – por edhe befasues – që lëkura është organi më i madh në trupin tonë. Por për shkak se zakonisht nuk është përgjegjëse për shëndetin tonë, njerëzit shpesh e injorojnë atë duke i kushtuar më shumë vëmendje sistemin të tyre tretës, zemrës ose mushkërive. Por lëkura jo e shëndetshme mund të ketë pasoja të rëndësishme jo vetëm në shëndetin tuaj fizik, por edhe në vetëvlerësimin tuaj. Këtu janë disa shembuj të njollave të lëkurës dhe si t’i trajtoni ato në mënyra natyrale.

Puçrra fytyre: Reader’s Digest ka disa sugjerime të shkëlqyera për trajtimet e puçrrave në shtëpi, nëse nuk i besoni produkteve kimike. Çaji jeshil është një prej tyre: Përdorni një filxhan çaj (jo të nxehtë) si larës fytyre ose vendosni bustinat mbi zonat e dëshiruara. Çaji i kamomilit është gjithashtu i dobishëm. Mund të provoni të kombinoni 1/2 filxhan mjaltë me 1 filxhan me tërshërë për një maskë të ëmbël 30-minutëshe. Së fundmi, një maskë tjetër për fytyrën që mund të provonit është ajo që kombinon 2 lugë nenexhik të copëtuar, 2 lugë kos të thjeshtë dhe 2 lugë tërshërë pluhur.

Lythat: Nëse mendonit se puçrrat janë të këqija, provoni të keni lytha rregullisht. Ndërsa flakërimet e akneve zakonisht zgjasin vetëm disa ditë, ju mund të keni lytha për muaj të tërë. Këtu janë disa ide për ta bërë atë proces sa më të shpejt: Aplikoni një top pambuku të njomur në uthull molle në zonë dhe mbajeni aty me një fasho. Rekomandohet të bëni të njëjtën gjë me një lëvozhgë bananeje (pjesa e bardhë kundër lythit).

Pikat e zeza: Janë një problematikë e fytyrës të cilën asnjëherë nuk arrijmë të zgjidhin 100%. “Top 10”rekomandon aplikimin e një topi pambuku të njomur në lëng limoni në pikat tuaja të zeza. Vendosja e një fetë patate në pikat tuaja të zeza për disa minuta gjithashtu mund të ndihmojë.

Nishanet e padëmshme: Këshilla të thjeshta shtëpiake sugjerojnë grumbullimin e katër karafilave të hudhrave dhe krijimin e një paste dhe mbajtjen e saj të aplikuar në nishane e lëkurës tuaj me një fashë.
Shtuar më 14/08/2019, ora 14:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori