Ajri mbrojtësi kryesor nga kanceri i mushkërive
Ekspertët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë zbuluar se ajri i ndotur është dhe një ndër arsyet e sëmundjes së kancerit të mushkërive. Sipas tyre njerëzit që jetojnë në lartësi të mëdha janë dhe ato të cilët kanë më pak mundësi të jenë të vuajnë nga kjo sëmundje kjo për faktin se ato kanë më shumë kontakt me oksigjenin e pastër.

Ndërkohë studiuesit mendojnë se nëse amerikanët do të jetonin në mbi 3 mijë metra lartësi mbi nivelin e detit mundësia për tu prekur nga kanceri është shumë e paktë për të mos thënë shumë e rrallë. /albeu.com/
Shtuar më 14/01/2015, ora 17:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori