A ndikojnë sapunët antibakterialë në dobësimin e imunitetit
Një mjeke paralajmëron se përbërësit në disa sapunë antibakterialë mund të dobësojnë sistemin tuaj imunitar.

Një mjeke në Mbretërinë e Bashkuar ka paralajmëruar se dy përbërës që gjenden ndonjëherë në larjen e duarve antibakteriale mund të dobësojnë sistemin tuaj imunitar, raporton “Metro”.

Dr Diana Gall, e shërbimit në internet Doctor-4-U, thotë se duhet të keni kujdes për përbërësit antimikrobikë triklosan dhe triklocarban kur zgjidhni cilat sapun për të blerë.

Ajo thotë se këto kimikate të forta të bëra nga njeriu mund të heqin bakteret e dobishme të cilat jetojnë në të për të mbrojtur trupin tonë, gjë që mund të zvogëlojë imunitetin.

Triclosan dhe triclocarban janë antimikrobikë të zhvilluar fillimisht në vitet 1960 për të synuar rritjen e baktereve dhe zakonisht gjenden në produktet e konsumit si sapunët, pastruesit dhe pastat e dhëmbëve.
Shtuar më 31/03/2020, ora 18:13

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori