A e dini se ketchup-i redukton zhvillimin e kancerit
Sipas një studimi të Universitetit Politeknik i Valencias , salca e domateve, përfshirë keçapin, ulin rrezikun nga zhvillimi i kancerit.

Shkencëtaret tregojnë se si tretja ndikon në antioksidantët që ndihmojnë për të mbrojtur qelizat tona nga dëmtimet.

Në studim, hulumtuesit shqyrtuan po ashtu edhe efektet e ekstrakteve të domates në stomak.

Rezultatet treguan se ata ngadalësuan aftësinë e qelizavekancerit për t’u përhapur në trupin e njeriut dhe përfundimisht çuan në vdekjen e këtyre qelizave.

U zbulua se salca e domates është më e mirë se domatet e papërpunuara, pasi gatimi ruan një përbërës kimik të quajtur lycopene që nxit efektin probiotik, dhe inkurajon rritjen e baktereve të shëndetshme në zorrë, shkruan Shendeti +.

Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se gjetjet mund të çojnë në më shumë studime që po kryhen për parandalimin e kancerit të stomakut, si dhe përdorimin e dietës si mjete për të mbështetur trajtimet kundër kancerit. /albeu.com/
Shtuar më 16/09/2018, ora 11:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori