9 sekretet e zonjave të shtëpisë që ju lenë pa fjalë (FOTO LAJM)

Lejojani vetes të kënaqeni me shijen e pestë
Edhe nëse nuk e pëlqeni veçanërisht gatimin, ka diçka që duhet ta bëni çdo ditë.

Por nëse doni që rezultatet të përmbushin gjithmonë pritshmëritë tuaja, ju duhet të përdorni disa këshilla të thjeshta që do të bëjnë që pjatat tuaja të shijojnë shumë më mirë.

Shumë shpesh, në mes të një “ushqimi të mirë” dhe “ushqimi fantastik” qëndrojnë vetëm disa truke të thjeshta.

-Lejojani vetes të kënaqeni me shijen e pestë

Në shekullin e 19-të, shefi francez Auguste Escoffier shpiku shijen e pestë që plotësonte të gjitha llojet e shijeve të njohura (të ëmbla, të kripura, të hidhura dhe të athëta). Kimisti japonez Kikunae Ikeda vërtetoi këtë fakt shkencërisht.

“Shija e pestë” është ajo shija që kanë salcat e sojeve; shija e saj është e vështirë për t’u shpjeguar, por e lehtë për t’u njohur. E quajnë umami gjithashtu; është e pasur me glutamate që krijon atë retroguston.

Ky tipar i veçantë përdoret shpesh nga kuzhinierët e famshëm. Shto disa pika salcë soje dhe ajo do të hapë shijen e plotë të një bifteku, orizi, supës dhe gatimeve e tjera.

-Mielli i misrit do ta bëjë omletën tuaj me të butë dhe më të rreshkur.

Të gjitha llojet e vezëve të skuqura do të jenë më të buta dhe më të formësuar me pak miell misri. Përveç kësaj, e bën të gjithë procesin e gatimit shumë më të shkurtër. Shefat thonë se ajo duhet të marrë jo më shumë se 15 sekonda. Vetëm shtoni 1 lugë miell misri për çdo 3 vezë.

-Nëse dëshironi të bëni bukë franceze të artë, përdorni çaj të zi

Pak çaj të zi të fortë dhe brumi juaj do të marrë një ngjyrosje kafe të çelët dhe buka do të ketë një kore të bukur të artë.

Sigurohuni që të përdorni vetëm çajra me cilësi të lartë për të pjekur bukën franceze. Përndryshe çaji i keq mund ta prishë ose ta ndryshojnë shijen dhe strukturën e brumërave.

-Vanilja shkon edhe me perimet

Ekstrakti i vaniljes është një suplement i shkëlqyer që çliron një shije të plotë të ëmbëlsirave dhe pastave. Ajo gjithashtu mund të shtojë shijen e pazakontë për një sallatë të zakonshme pasi ajo shkon me të vërtetë mirë me çdo perime. Provoni këtë truk kurioz herën tjetër që bëni një sallatë me perime kopshti për të surprizuar familjen tuaj.

-Uthulla do t’ju ndihmojë të bëni oriz të bardhë dhe të freskët

Si duhet ë bëhet një oriz i freskët jo ngjitës? Është e lehtë! E gjitha çfarë ju duhet të bëni, është të shtoni 1 lugë uthull ndërsa orizi është në sobë.

Jo vetëm do të duket më mirë, por do të shijojë edhe më shumë! Përdoreni këtë sekret vetëm nëse jeni në rregull me aromën e uthullës: nuk do ta ndjeni atë sapo të bëhet orizi, por gjatë procesit të gatimit mund të ketë një erë të fortë.

-Gjalpi i jep kafesë një aromë më këndshme

Nëse e doni kafenë e zezë, por dëshironi ta bëni atë me një shije pak të butë pa shtuar më shumë ujë, përdorni një kub të vogël gjalpë.

-Proshuta do t’i japë peshkut një shije pikante

Për të hequr qafe erën e peshkut gjatë gatimit, vendosni një fetë proshutë në të. Proshuta do të absorbojë erën e pakëndshme dhe do të shtojë aromën e pasur të tymosur. Është më mirë të përdorni këtë fetë proshute si një absorbues dhe të mos e hani kur të jetë bërë gatimi. Nëse keni nevojë për peshk të skuqur, vendosni disa patate për skuqje në tigan, ato e absorbojnë shpejt erën e peshkut.

-Nëse shtoni ujë tek vezët që po skuqen, ato do të jenë shumë të buta


Gatuani vezë të përsosura duke përdorur jo vetëm vaj por edhe ujë. Vendosini vezët në një tigan të nxehtë dhe shtoni ujë tek të bardhët e vezëve. Vezët tuaja nuk do të ngjiten në tigan dhe shija do të jetë shumë e butë dhe e pasur.

-Një lëkurë bananeje do ta bëjë mishin shumë të butë dhe të shijshëm

Kur zieni mishin vendosni një lëkure bananeje në tenxhere për ta bërë mishin të butë dhe aromatik. Mos harroni barishtet tuaja të preferuar dhe erëzat: bananja e bën mishin e butë dhe hap shijen e tij të plotë, por ajo nuk shton ndonjë shije të veçantë në gjellë. /Supershendeti/
Shtuar më 12/12/2018, ora 18:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori