5 ushqimet më të mira që pastrojnë natyralisht gjakun tonë
Gjaku ynë është përgjegjës për transportimin e të gjitha llojeve të substancave në të gjithë trupin tuaj, nga oksigjeni tek hormonet, faktorët e mpiksjes, sheqeri, yndyrat dhe qelizat tuaja imunitare. Dhe ju në të vërtetë nuk keni nevojë të investoni në një dietë të shtrenjtë për të pastruar ose për të ndihmuar të mbani gjakun tuaj të pastër, pa toksina dhe mbeturina.

Ja 5 ushqime që ju ndihmojnë së tepërmi në këtë drejtim:

Uji
Deri tani mënyra më e mirë për të rritur “performancën” e veshkave tuaja është të pini ujë mjaftueshëm. Veshkat tuaja varen nga uji për të ndihmuar të eliminoni mbeturinat nga trupi. Uji gjithashtu ndihmon mbajtjen e enëve të gjakut të hapura në mënyrë që gjaku të lëvizë lirshëm. Dehidratimi i rëndë mund të çojë në dëmtimin e veshkave.

Boronicat
Boronica janë një energji e antioksidantëve, veçanërisht anthocyanin, e cila i jep atyre ngjyrën e thellë blu, si dhe ndihmojnë për të hequr radikalet e lira nga gjaku, duke mbrojtur kështu trupin nga zhvillimi i sëmundjeve të ndryshme përfshirë kancerin.

Qitro
Antioksidantët e përfshirë tek qitrot apo agrumet në përgjithësi mund të ndihmojnë në mbrojtjen e mëlçisë nga dëmtimi dhe efektet e dëmshme të alkoolit.

Mollët
Mollët përmbajnë një sasi të lartë fibrash të tretshme të njohur si pektin. Fibra e tretshme ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Meqenëse sheqeri i lartë në gjak mund të dëmtojë veshkat tuaja, çdo gjë që ndihmon për ta kontrolluar atë do të ketë një efekt indirekt, pozitiv në shëndetin e veshkave.

Hudhra
Ka veti anti-inflamatore dhe mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut. Presioni i lartë i gjakut mund të dëmtojë enët e gjakut në veshka, kështuqë hudhrat janë një ide e mirë për t’i mbajtur ato nën kontroll.
Shtuar më 03/04/2020, ora 10:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori