5 rituale që duhet t'i bëni gjithmonë në mëngjes!
Rutina jonë e mëngjesit vazhdon pothuajse në të njëjtën mënyrë për shumicën dërrmuese prej nesh. Por pak do të kishin menduar se gjithçka që ju duhet të bëni është të shtoni disa aktivitete të thjeshta por shumë efektive në të dhe fillimi i ditës suaj do të bëhet shumë më i lehtë. Ne kemi zgjedhur pesë rituale të dobishëm në mëngjes për të cilët shpesh kemi dëgjuar, por kurrë nuk i kemi provuar vetë.

Masazhoni veshët

Masazhimi i veshëve mund t’ju ​​ndihmojë të zgjoheni plotësisht. Kjo mund të bëhet herët në mëngjes ndërsa jeni akoma i shtrirë në shtrat. Zbatimi i stimulimit në pjesët e ndjeshme të veshit mund të ketë një efekt pozitiv në atë se sa energjik dhe të gjallë ndiheni.


Pini një gotë ujë të ngrohtë me limon

Ka shumë arsye pse duhet të ndërroni kafenë, në favor të një gote me ujë të ngrohtë. Do të përmirësojë punën e sistemit tuaj të tretjes, veshkave dhe zorrëve; mund të ndihmojë në largimin e toksinave nga trupi juaj; mund të forcojë imunitetin tuaj.

Lani gjuhën tuaj

Të gjithë e dimë që duhet të lani dhëmbët dy herë në ditë. Por nuk duhet të ndaleni këtu: një numër i madh bakteresh grumbullohen gjithashtu në gjuhën tuaj, dhe është kjo që mund t’ju japë erë të keqe të gojës dhe mund të çojë në pllaka dentare, prishje të dhëmbëve dhe probleme me mishrat e dhëmbëve. Në mënyrë që të pastroni gjuhën tuaj, gjithçka që ju nevojitet është një furçë dhëmbësh e zakonshme. Vetëm kini kujdes të mos e pastroni shumë fort, përndryshe mund të dëmtoni sipërfaqen e gjuhës tuaj.

Hani një lugë mjaltë

Rutina jonë e mëngjesit vazhdon pothuajse në të njëjtën mënyrë për shumicën dërrmuese prej nesh. Por pak do të kishin menduar se gjithçka që ju duhet të bëni është të shtoni disa aktivitete të thjeshta, por shumë efektive në të dhe fillimi i ditës suaj do të bëhet shumë më i lehtë.

Lani gojën me tretësirë ​​të peroksidit të hidrogjenit

Ju mund ta përfundoni rutinën tuaj të mëngjesit duke larë gojën me tretësirë ​​të peroksidit të hidrogjenit. Nuk ka asgjë të rrezikshme për këtë për sa kohë që ju qëndroni në raportin e duhur: 5-7 pika të një tretësire 3% për 50 ml ujë. Përveç kësaj, sigurohuni që shtoni tretësirë ​​në ujë sesa anasjelltas. Kjo procedurë mund të ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve, largimin e erës së keqe të gojës dhe shërimin dhe mbrojtjen e mishit të dhëmbëve.
Shtuar më 21/01/2021, ora 08:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori