5 mënyra për parandalimin e diabetit të tipit 2
Diabeti po përhapet me shpejtësi të frikshme. Ekspertët shprehen se shumë njerëz vazhdojnë të jetojnë pa e ditur se kanë diabet.

Shpesh, ata e kuptojnë këtë vetëm pasi në organizmin e tyre kanë ndodhur dëmtime të rënda. Çfarë lloj dëmtimesh? Diabeti është shkaku kryesor i verbimit, i mosfunksionimit të veshkave dhe i therjeve në këmbë.

Nëse keni diabet, rreziku i sëmundjes së zemrës tek ju është katërfish më i lartë se sa te të tjerët. Ndryshimi i vetëm është se diabetikët duhet ta mbajnë nën kontroll të rreptë nivelin e sheqerit; si pasojë, ndonjëherë duhet të llogarisin edhe se sa gramë karbohidrate, fibër apo yndyrë marrin gjatë gjithë ditës.

Diabeti i tipit 2 është një sëmundje që zhvillohet me kalimin e viteve nga kequshqyerja dhe mënyra jo e shëndetshme e jetesës. Mënyra e vetme për të parandaluar zhvillimin e kësaj sëmundjeje është duke u ushqyer shëndetshëm, duke kryer aktivitet fizik dhe duke shmangur disa zakone të këqija, si pirja e duhanit apo alkoolit.

Këto janë disa mënyrat për parandalimin e diabetit të tipit 2:

Bëni aktivitet fizik:

Aktiviteti fizik ul nivelet e sheqerit në gjak dhe rrit ndjeshmërinë e insulinës për 24-48 orë.

Përpiquni të bëni stërvitje të paktën 30 minuta në ditë.

Dobësohuni

Jeni 40% më të rrezikuar të prekeni nga diabeti i tipit 2 nëse jeni mbipeshë. Përpiquni të humbisni 5-10% të peshës tuaj për të ulur rrezikun e zhvillimit të kësaj sëmundjeje.

Ushqehuni shëndetshëm

Një dietë e pasur me pije të gazuara dhe karbohidrate të përpunuara rrit rrezikun për zhvillim të diabetit. Ulni numrin e kalorive, pini sa më shumë ujë, hani fruta, perime dhe produkte të qumështit me pak yndyra. Kufizoni kripën, sheqerin dhe yndyrat e ngopura.

Konsumoni me shumë fibra

Fibrat mund të ngadalësojnë tretjen dhe ulin nivelet e sheqerit në gjak. Gratë duhet të marrin 25 gramë fibra në ditë, ndërsa meshkujt 38 gramë.

Matni nivelet e sheqerit në gjak

Me miliona njerëz në botë kanë diabet dhe nuk janë në dijeni, derisa gjendja përkeqësohet. Kontrollohuni tek një mjek për të parë nëse jeni të rrezikuar./albeu.com/
Shtuar më 10/01/2017, ora 12:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori